• 100% europeiskt lin
• Naturmaterial
• Hållbart över tid
Underlakan i en mjuk stentvättad linnekvalite. Välj mellan våra fina basfärger och använd som ett underlakan till dubbelsängar eller som en sängkappa till en mindre säng. Det franska linet är stentvättat för att ge den dess mjuka och sköna känsla redan från start.
Storlek: 270x270 cm
Material: 100% lin
Tillverkningsland: Kina

Våra sängkläder av 100% linne är gjorda av lin från Frankrike, där är klimatet perfekt för just linplantan som ger tråden långa fibrer vilket gör tyget slittåligt. Varje enskild del är stentvättad vilket ger en lätt använd känsla och gör linnet mjukt och skönt att ha mot kroppen.
Egenskaperna hos linne gör det till den perfekta temperaturregulatorn då det både leder bort fukt och andas. Det har en svalkande effekt under varma sommarnätter och värmer gott under de svalare vintermånaderna. Det gör att linnesängkläder passar lika bra året runt.